Czy gekon lamparci to dobre zwierze dla dziecka?

Prawdziwym hitem wśród entuzjastów terrarystki stała się w ostatnich latach hodowla gekonów, a szczególnie gekona lamparciego. Jest to z pewnością interesujące i wdzięczne zwierze, które doskonale odnajduje się w warunkach domowych.

Czym jest gekon lamparci?

Jest to niezbyt dużych rozmiarów jaszczurka, pochodząca z Azji Środkowej. Jego nazwa pochodzi od specyficznego ubarwienia- ciało jest piaskowożółte, pokryte ciemnymi cętkami. Dorasta do 30 cm długości. Ma szczupłe ciało, o niezbyt wydatnej głowie, zakończone długim masywnym ogonem. Charakterystyczne dla tego gatunku są oczy wyposażone w ruchome powieki oraz palce zakończone pazurkami.

Czy łatwo hodować gekona w warunkach domowych?

Gekon lamparci hodowla w domu– to ostatnio jedna z często wpisywanych fraz w wyszukiwarce. Rzeczywiście, stworzenie to słynie ze swojej niekłopotliwości i niewielkich wymagań. Potrzebuje niezbyt dużego terrarium, wyposażonego w kryjówki oraz półki skalne do wspinaczek. Ponieważ gekon lamparci lubi wysokie temperatury- konieczne jest dogrzewanie terrarium, tak aby temperatura w jego najcieplejszym miejscu sięgała minimum 35 stopni. Codzienna opieka polega na zapewnianiu świeżej wody oraz sprzątaniu odchodów i innych zanieczyszczeń. Gekona wystarczy karmić raz na 2-3 dni, najlepiej żywymi owadami. Zazwyczaj nie sprawia kłopotów zdrowotnych i bardzo łatwo się oswaja.

Czy gekona lamparciego można kupić dziecku?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony- hodowla gekona lamparciego nie nakłada na opiekuna wielu obowiązków, wobec czego powinni sobie z nią poradzić nawet początkujący terraryści. W dodatku zwierzę to nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, nie brudzi i nie powoduje uczuleń. Z drugiej strony- ze względu na to, że gekon ten żyje do 15 lat- nie jest to dobry wybór dla osób, które łatwo tracą zainteresowanie zwierzęciem. Jest też, wbrew groźnemu wyglądowi, stworzeniem dość delikatnym, któremu łatwo przypadków zrobić krzywdę, obchodząc się z nim w niewłaściwy sposób.