Czym jest płyta OSB?

Płyty OSB to materiały, o których na co dzień słyszymy dość często. Nie zawsze jednak mamy świadomość, czym właściwie jest tak popularna i szeroko stosowana, w budownictwie i remontach, płyta OSB. To materiał konstrukcyjny, który jest bardzo wdzięczny aranżacyjnie, a dzięki swojej niskiej cenie i dostępności, powszechnie wykorzystywany jest w codziennych pracach. To również bardzo nowoczesne rozwiązanie, które może być wykorzystywane jako podkład do pracy lub główny budulec mebli domowych, biurowych i garażowych.

Klasyczne płyty OSB w ponad 90% wykonane są z drewna, dzięki czemu z łatwością możemy poddawać je recyklingowi. W codziennym użyciu warto je odpowiednio zabezpieczać, jak każde drewno, żeby zwiększyć ich żywotność i zachować parametry techniczne. Płyty powstają z małych płatków drewna, które połączone są ze sobą w płyty kompozytowe. Następnie płyty takie podlegają sprasowaniu pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury. Spoiwem drobnych elementów jest syntetyczna żywica, która jest wodoodporna. Płyty OSB najczęściej składają się z trzech warstw, gdzie w każdej z nich wióry ułożone są w innym kierunku.

Gdzie wykorzystuje się płyty OSB?

Płyty OSB to materiał drewnopochodny o szerokim zastosowaniu. Materiał ten wykorzystywany jest między innymi jako podkład podłogowy lub ścienny, a wielokrotnie nawet z płyt OSB powstaje właściwa podłoga w domu lub w mieszkaniu. To wygodne i tańsze w porównaniu z płytkami lub panelami rozwiązanie. Płyty takie również doskonale sprawdzają się jako izolacja, dlatego wykorzystywane są również na zewnątrz budynku, gdzie musimy jednak zwrócić uwagę na odpowiednią impregnację i zabezpieczenie drewna.

Jeżeli szukamy wdzięcznego aranżacyjnie i plastycznego materiału do tworzenia mebli w domowym zaciszu, to płyty OSB również spełnią nasze oczekiwania. Są zdecydowanie tańsze niż klasyczne deski i drewno, a meble, które z nich powstają są naprawdę nowoczesne i estetyczne. To również dobra opcja dla osób, które dopiero zaczynają, ponieważ na początku możemy popełniać błędy, a nawet z małych ścinków i fragmentów płyt OSB mogą powstać fajne dekoracje do wnętrz, dlatego nic się nie zmarnuje. Nowoczesne regały lub szafki z płyt OSB mogą być wykorzystywane zarówno w domu oraz w przydomowym warsztacie lub w biurze.