Posiadając zwierzęta hodowlane, należy o nie odpowiednio dbać, aby były zdrowe. Zbilansowane żywienie, optymalna ilość wody jak i odpowiednia suplementacja są podstawą. Każdy rolnik który dba o swoje zwierzęta wie, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne. W dalszej części tekstu przedstawimy najciekawsze źródła skąd można czerpać wiedzę na temat zasad hodowli zwierząt. Przekażemy także podstawowe zasady dbania o zwierzęta gospodarskie. Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych!
Jak dbać o zwierzęta gospodarskie?
Hodowla zwierząt gospodarskich jest bardzo wymagająca i potrzebne jest do tego duże doświadczenie. Odpowiednie pory karmienia, dawkowanie pożywienia oraz dobieranie rodzaju karmy do zdrowia, wieku jak i płci zwierzęta musi być odpowiednio przemyślane. Jednak jak zdobyć potrzebną wiedzę? Gdzie warto udać się po merytoryczną pomoc? Otóż początkujący hodowca zwierząt gospodarskich ma wiele opcji. Jedną z najprostszych jest po prostu skorzystanie z informacji, zawartych w internecie. Pomocne będą profesjonalne artykuły, publikowane na portalach branżowych. Warto także skorzystać z kursów online. Dzięki nim z pewnością dowiesz się wiele na temat pielęgnacji zwierząt hodowlanych. Ciekawą opcją jest także zapisanie się do szkoły rolniczej. Dzięki edukacji w szkole lub uczelni można mieć pewność, że wiedza będzie poparta nie tylko praktyką, ale i obiektywną nauką. Natomiast jedną z najtańszych, najmniej zajmujących i najprzyjemniejszych opcji, jest po prostu nauka od innych rolników. Rodzice, sąsiedzi są skarbnicą wiedzy i z pewnością chętnie podzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem.
Jak karmić zwierzęta gospodarskie
W dotychczasowej części artykułu przedstawiliśmy źródła, skąd można czerpać wiedzę na temat hodowli zwierząt gospodarskich. Teraz chcielibyśmy przedstawić najważniejsze zasady dbania o zwierzęta. Przede wszystkim, należy dobrać ilość karmy do wagi i stanu oraz rodzaju zwierzęcia. Przykładowo wybierając DDGS kukurydziany jako pokarm, warto zainteresować się rekomendacją producenta. Wywar kukurydziany jest dodatkiem do paszy treściwej i może z powodzeniem zastępować śruty wysokobiałkowe. Tenże składnik jest bardzo ważny, gdyż dzięki niemu zwierzęta będą szybciej rosły. Należy także zadbać o stały dostęp do świeżej wody. Krowy w ciągu doby produkują ponad 150 litrów śliny! Dlatego nie należy sugerować się ilością wody, pitą przez człowieka. Zwierzęta muszą mieć swobodny dostęp do wody, szczególnie w ciepłe dni. Kolejną z bardzo ważnych kwestii, jest ciągła kontrola weterynarza. Specjalista od razu zauważy wszelkie nieprawidłowości w zdrowiu zwierząt. Dzięki stałej współpracy z weterynarzem, nie będziemy musieli martwić się o to, że nasze stado zaatakuje choroba. Hodowla zwierząt gospodarskich jest trudna i pracochłonna. Jednak przy odpowiedniej wiedzy, może stać się bardzo opłacalnym zajęciem. Dziękujemy za lekturę artykułu i mamy nadzieję, że rozwialiśmy wiele wątpliwości związanych z hodowlą zwierząt.